Παραμένει χωρίς νίκη ο Παναθηναϊκός

Πήρα βαθμό στο ΟΑΚΑ ο Βόλος

Ούτε τώρα, κατάφερε να «σπάσει» το… ρόδι ο Παναθηναϊκός, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με το Βόλο το ΟΑΚΑ, στη χειρότερη εκκίνηση όλων των εποχών για τους «πράσινους», που αγνοούν τη νίκη έπειτα από 5 αγώνες (3 ισοπαλίες, 2 ήττες).

Ο Καρλίτος, που έχασε πέναλτι στο 55’, άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό, όμως η ομάδα της Μαγνησίας «έκλεψε» το βαθμό με γκολ του Μπαρτόλο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στο ντεμπούτο του Λάζλο Μπόλονι στον «πράσινο» πάγκο και του Ζοσέ Μαουρίσιο με τη φανέλα του «τριφυλλιού», ο Παναθηναϊκός μπήκε με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ και μόλις στο 10’ από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη στον Καρλίτος, ο Ισπανός έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς πλάσαρε ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Βόλου για να χάσει μία αντίστοιχα μεγάλη ευκαιρία, όμως το πλασέ του Φεράρι που βρέθηκε σε θέση… βολής έπειτα από λάθος του Χατζηγιοβάνη και ασίστ του Ουάρντα, έδιωξε με εντυπωσιακό τρόπο ο Διούδης.

Στο 16’ ο Γκαραβέλης κράτησε καλά τη γωνία του στο κοντινό πλασέ του Καρλίτος, ενώ στο 31’ το σουτ του Μαουρίσιο αποκρούστηκε πριν φτάσει στην εστία από το πόδι του Κολόμπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να πιέσουν ακόμη περισσότερο κι εντέλει κέρδισαν πέναλτι στο 54’ σε σουτ του Φακούντο Σάντσες που αποκρούστηκε στο χέρι του Σαλβαδόρ Σάντσες. Ο Καρλίτος πήρε πάνω του την εκτέλεση, όμως ο Γκαραβέλης τον νίκησε από τα 11 μέτρα.

Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Ισπανός σκόραρε όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, ο Πούγγουρας πήρε την πρώτη κεφαλιά, προς την πλευρά του Φακούντο Σάντσες, ο οποίος έβγαλε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Καρλίτος για το 1-0.

Στο τελευταίο ημίωρο, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ πιο «μαζεμένα» για να υπερασπιστεί το προβάδισμά του, δίνοντας την ευκαιρία στο Βόλο να πάρει μέτρα το γήπεδο. Και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι δικαιώθηκαν, με το γύρισμα του Γκουαροτσένα προς τον Μπαρτολο, ο οποίος σκόραρε και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του

Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Κίτρινες: Φ. Σάντσες, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης – Μπαριέντος, Τέκιο, Κολόμπο