Η απόδοση των παικτών

Το INPAOK αξιολογεί τους ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου στο ντέρμπι της Τούμπας

Το INPAOK αξιολογεί τους ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου κατά τη διάρκεια του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα.

Πασχαλάκης: Ξεκίνησε με 1-2 θετικές επεμβάσεις αλλά δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη και έκανε λάθη που δε δικαιολογούνται. Μετά την κάκιστη έξοδο στο 33′, που παραλίγο να στοιχίσει, έχασε τη συγκέντρωσή του. Το… ολοκλήρωσε με την τραγική έξοδο στο 77′ που… χάρισε την ισοπαλία στον Ολυμπιακό.

Βιεϊρίνια: Μπήκε με φόρα, έβγαλε άμυνες και προσπάθησε να έχει προωθητικό παιχνίδι. Από εκτελέσεις φάουλ του προήλθαν καλές ευκαιρίες με κεφαλιές. Έβγαλε πάθος στο δεύτερο μέρος. Δεν είχε λάθη.

Κρέσπο: Πηγή κινδύνων με τις απροσδόκητα λανθασμένες μεταβιβάσεις που επιχείρησε. Δε βοήθησε αμυντικά, δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη.

Ίνγκασον: Απίθανη εμφάνιση. Διόρθωνε τα λάθη των υπολοίπων, βρισκόταν στις σωστές θέσεις για να απομακρύνει κινδύνους, έψαξε το γκολ στα στημένα, προσπάθησε και να προωθήσει το παιχνίδι, ακόμα και η κάρτα που πήρε ήταν σωστή κίνηση κόβωντας αντεπίθεση. Δικαιώθηκε πετυχαίνοντας το 1-0 στο 51′ αλλά δεν έφτασε…

Γιαννούλης: Στο πρώτο μέρος ανέβηκε ελάχιστα και περιορίστηκε στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Στις κινήσεις του φαινόταν ότι ήταν επηρεασμένος από το πρόβλημα που έχει στο πόδι. Στο δεύτερο μέρος έβγαλε περισσότερη ενέργεια, κέρδισε μονομαχίες και βοήθησε.

Σβαμπ: Ξεκίνησε με μια ωραία προσπάθεια που θα μπορούσε να οδηγήσει σε γκολ. Απείλησε και με κάποιες κεφαλιές σε στημένα και μακρινά σουτ, αλλά είχε και λάθη.

Ελ Καντουρί: Μακριά από τον καλό εαυτό του στο πρώτο ημίχρονο, δεν του βγήκαν οι προσπάθειες, του έλειψαν οι χώροι για να κινηθεί. Το πάλεψε περισσότερο στο δεύτερο μέρος.

Ουάρντα: Ξεκίνησε με διαύγεια στις ενέργειές και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Κράτησε και μοίρασε σωστά. Στο δεύτερο 45λεπτο ανέβηκε ακόμα περισσότερο, φάνηκε και στη δημιουργία παιχνιδιού, πήρε την κεφαλιά πριν το 1-0, είχε τελικές.

Μουργκ: Σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία στο 2ο λεπτό και έχασε το ψυχολογικό μομέντουμ της εμπιστοσύνης Γκαρσία. Δεν μπόρεσε να κερδίσει μονομαχίες ή χώρους κίνησης μένοντας ξανά σε ρηχά νερά. Άργησε να αντικατασταθεί.

Α. Ζίβκοβιτς: Ελάχιστες πρωτοβουλίες στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερο βοηθούσε τον Γιαννούλη στην άμυνα της αριστερής πλευράς. Από το 46′ που άλλαξε πλευρά ήταν ένας άλλος Ζίβκοβιτς. Ο κανονικός! Πολλές ενέργειες, επελάσεις, πάσες, σουτ. Από τη σέντρα του ξεκινά το 1-0.

Κρμέτσικ: Έκανε αισθητή την παρουσία του μέσα στην περιοχή, πήρε καλές θέσεις, κράτησε μπάλα, είχε κάποιες τελικές.

Σφιντέρσκι: Καλύτερη η κυκλοφορία της μπάλας με τον Πολωνό, συμμετοχικός στην ανάπτυξη, του έλειψαν οι τελικές προσπάθειες.

Τζόλης: Μπήκε αργά, παρόλα αυτά θα μπορούσε να κρίνει το παιχνίδι με το απίθανο σουτ του στο 92′ που βρήκε στη συμβολή των δοκαριών…