Η ήττα με τα μάτια του ΠΑΟΚ

Τι αναφέρει ο Δικέφαλος στην ιστοσελίδα του

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από τον Αστέρα στην Τρίπολη για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Το γκολ για τον Δικέφαλο πέτυχε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ενώ για τους Αρκάδες οι Σίτο και Φερνάντεθ

Στο ποδόσφαιρο τα πράγματα είναι απλά. Μπορεί να έχεις την κατοχή της μπάλας, περισσότερες ευκαιρίες, δοκάρι, τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά θα κερδίσει εκείνος που θα βάλει τα περισσότερα γκολ. Ο Αστέρας λοιπόν μέτρησε δύο, ο ΠΑΟΚ ένα και οι Αρκάδες ήταν οι νικητές στη μάχη της Τρίπολης για την 24η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε με αρκετά προβλήματα στην Τρίπολη. Χωρίς τους τραυματίες Κρέσπο , Ντόουγκλας και Μιχάι , με τιμωρημένους τους Ίνγκασον και Σβαμπ και με ανέτοιμους για 90λεπτο τους Τζόλη και Α.Ζίβκοβιτς.

Παρόλ’ αυτά ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με βαθμό ή βαθμούς από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο λεπτό είδε τον Σουάρεθ να διώχνει τη μπάλα, όταν ο Κρμέντσικ την τσίμπησε πάνω από τον Τσιφτσή.

Ο Αστέρας απάντησε στις ευκαιρίες με σουτ του Μουνάφο από καλή θέση στο 3′. Στο 21′ ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς βρήκε με μεγάλη μπαλιά τον Κρμέντσικ, αυτός σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία οριακή φάση. Στο 31′ ο Τσιφτσής είχε απάντηση σε εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Μουργκ, ενώ ο Ουάρντα είχε δοκάρι στο 35′ με σουτ εκτός περιοχής. Στο 38ο λεπτό ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα με τον Σίτο με τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ πήγε να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Κρμέντσικ αρχικά δεν κατάφερε να κάνει καλή επαφή μέσα στη μικρή περιοχή και στη συνέχεια ο Ουάρντα έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα. Ο Δικέφαλος είχε μία ακόμα καλή στιγμή με τον Ουάρντα, αλλά το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Δικέφαλο.

Ο Φερνάντεθ στο 54′ πήρε την κεφαλιά-πάσα από τον Μπαράλες και νίκησε τον Ζίβκοβιτς για το 2-0.Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά ο Αστέρας έδωσε χώρο στον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να ψάχνει το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο παιχνίδι.

Το τεχνικό επιτελείο έριξε στη μάχη ότι είχε στη διάθεσή του στον πάγκο, επιθετικά, ο Δικέφαλος σκόραρε στο 84′ με εξαιρετικό γκολ του Α. Ζίβκοβιτς που βρήκε δίχτυα για τρίτο σερί παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε μέχρι το φινάλε να βρει την ισοφάριση.