Τα πάντα όλα για το EURO

Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα

Σαν Ελληνες μας πικραίνει που η Ελλάδα απουσιάζει από τη μάχη του Euro, όπου το 2004 στην Πορτογαλία έγραψε ένα ανεπανάληπτο ποδοσφαιρικό έπος με την κατάκτηση του τίτλου. Εστω και χωρίς την Ελλάδα όμως, το πάρτι θα είναι διασκεδαστικό. Ενας γεμάτος μήνας μπάλας, 24 ομάδες, έξι όμιλοι, 51 αγώνες και πολλά πολλά αστέρια μάς εγγυώνται μια ποδοσφαιρική πανδαισία.

Ο ποδοσφαιρικός κόσμος το πρωτοέμαθε ως European Nations Cup – Κύπελλο Εθνών το αποκαλούσαμε στην Ελλάδα – από το 1960 οπότε διοργανώθηκε για πρώτη φορά από την UEFA. Το 1968 μετονομάστηκε σε European ChampionshipΕυρωπαϊκό Πρωτάθλημα ελληνιστί, αλλά οι φίλαθλοι το αγάπησαν και πλέον το προτιμούν με το ανεπίσημο Euro, όπως είναι και το logo της διοργάνωσης μετά το 1996. Το τουρνουά διεξάγεται κάθε τέσσερα χρόνια – τις ζυγές χρονιές – μεταξύ των Μουντιάλ. Ωστόσο, λόγω Covid-19, το Euro 2020 μετατέθηκε για το καλοκαίρι του 2021 σε μια πρωτοφανή κατάσταση για ολόκληρη την υφήλιο.

Το γεγονός άλλωστε ότι το 16ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έχει την ιδιαιτερότητα πως για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού φιλοξενείται σε 11 διαφορικές πόλεις. Ηταν μια ιδέα της UEFA για να εορταστεί η συμπλήρωση 60 ετών από το πρώτο Κύπελλο Εθνών στη Γαλλία το ’60. Ο κορονοιός, ωστόσο, τα έκανε όλα πιο δύσκολα. Εστω και με… μάσκες όμως, έστω και με περιορισμένο κοινό στις εξέδρες, η… ζωή και το ποδόσφαιρο κέρδισαν και από τις 11 Ιουνίου ως τις 11 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί ένα μεγάλο πανευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό πάρτι.

Οι Ομιλοι

Για δεύτερή (σερί) φορά στην ιστορία της διοργάνωσης το Euro θα πραγματοποιηθεί με 24 κι όχι με 16 ομάδες, όπως γινόταν μέχρι και το 2012 καθώς το διευρυμένο format του ’16 στη Γαλλία είχε επιτυχία αγωνιστικά, οργανωτικά αλλά και οικονομικά. Κι ό,τι αποφέρει περισσότερα έσοδα για την UEFA καθιερώνεται… Οι 24 ομάδες είναι χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων, απ’ όπου οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι θα διαμορφώσουν τη νοκ άουτ φάση των 16 μέχρι και τον τελικό που θα φιλοξενηθεί (μαζί με τους δυο ημιτελικούς) στο εμβληματικό Γουέμπλει του Λονδίνου.

  • 1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία
  • 2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία
  • 3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία
  • 4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία
  • 5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία
  • 6ος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία

Δεδομένου ότι πρόκειται για μια φάση ομίλων με μόλις τρεις αγωνιστικές είναι πιθανό να υπάρξουν ισοβαθμίες, ενώ λόγω του format του τουρνουά είναι σημαντική πλέον και η τρίτη θέση, όπου θα γίνει μάχη για τα τέσσερα εισιτήρια που θα προκύψουν για τους καλύτερους τρίτους των έξι ομίλων.

Τα κριτήρια στις ισοβαθμίες

  1. Περισσότερους βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια
  2. Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια
  3. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια
  4. Εάν έπειτα απ’ την εφαρμογή των κριτηρίων από 1 έως 3 υπάρχουν ακόμα ισόβαθμες ομάδες (ύστερα από περίπτωση ισοβαθμίας 3 ή 4 ομάδων) υπάρχουν ακόμα ισόβαθμες ομάδες, επανεφαρμογή των κριτηρίων 1 έως 3 μόνο γι’ αυτές τις ομάδες
  5. Καλύτερη διαφορά τερμάτων σε όλα τα παιχνίδια ομίλου
  6. Καλύτερη επίθεση σε όλα τα παιχνίδια ομίλου
  7. Περισσότερες νίκες σε όλα τα παιχνίδια ομίλου
  8. Αν στην 3η αγωνιστική δύο ομάδες παίζουν μεταξύ τους, το παιχνίδι έρθει ισόπαλο και έχουν ίδιους βαθμούς, γκολ υπέρ και γκολ κατά στον όμιλο, διεξάγεται διαδικασία πέναλτι (δεν ισχύει αν υπάρχει τριπλή ή τετραπλή ισοβαθμία).
  9. Λιγότεροι πειθαρχικοί πόντοι σε όλα τα παιχνίδια ομίλου (1 πόντος για κίτρινη κάρτα, 3 για κόκκινη, 4 για κίτρινη και στη συνέχεια απευθείας κόκκινη)
  10. Υψηλότερη θέση στο συνολικό ranking των προκριματικών του Euro 2020

Τα κριτήρια διαβάθμισης για τις ομάδες της 3ης θέσης

  1. Περισσότερους βαθμούς
  2. Καλύτερη διαφορά τερμάτων
  3. Καλύτερη επίθεση
  4. Περισσότερες νίκες
  5. Λιγότεροι πειθαρχικοί πόντοι σε όλα τα παιχνίδια ομίλου (1 πόντος για κίτρινη κάρτα, 3 για κόκκινη, 4 για κίτρινη και στη συνέχεια απευθείας κόκκινη)
  6. Υψηλότερη θέση στο συνολικό ranking των προκριματικών του Euro 2020

Πόλεις και γήπεδα

Υπάρχουν άλλες δέκα πόλεις σε δέκα ευρωπαϊκές χώρες που θα ανοίξουν τις πύλες τους για τα παιχνίδια του Euro: Η αρχή θα γίνει στη Ρώμη με το εναρκτήριο παιχνίδι της Ιταλίας με την Τουρκία και το μεγάλο φινάλε θα γραφτεί στο επιβλητικό Γούμπλεϊ του Λονδίνου, όπου θα γίνουν οι ημιτελικοί και ο τελικός. Επίσης, παιχνίδια θα φιλοξενηθούν σε ΜπακούΚοπεγχάγηΜόναχοΒουδαπέστηΑμστερνταμΒουκουρέστιΑγία ΠετρούποληΓλασκώβη και Σεβίλλη. Αντιθέτως, το Μπιλμπάο και το Δουβλίνο, μολονότι βρίσκονταν στην αρχική λίστα έμειναν εκτός Euro.

  1. Αζερμπαϊτζάν: Μπακού, Μπακού Στέντιουμ (68.700)
  2. Δανία: Κοπεγχάγη, Πάρκεν Στέντιουμ (38.065)
  3. Αγγλία: Λονδίνο, Γουέμπλεϊ (90.000)
  4. Γερμανία: Μόναχο, Αλιάντζ Αρίνα (75.000)
  5. Ουγγαρία: Βουδαπέστη, Πούσκας Αρένα (67.689)
  6. Ιταλία: Ρώμη, Ολίμπικο (72.698)
  7. Ολλανδία: Αμστερνταμ, Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα (54.990)
  8. Ρουμανία: Βουκουρέστι, Αρένα Νασιονάλ (67.889)
  9. Ρωσία: Αγία Πετρούπολη, Κρεστίβσκι Στέντιουμ (68.134)
  10. Σκωτία: Γλασκώβη, Χάμπτεν Παρκ (52.063)
  11. Ισπανία: Σεβίλλη, Λα Καρτούχα (60.000)

Τροπαιούχοι και φιναλίστ

Δέκα διαφορετικές εθνικές ομάδες έχουν κερδίσει τα 15 Euro, που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι σήμερα: Η Γερμανία και η Ισπανία έχουν κερδίσει από τρεις τίτλους, η Γαλλία δυο τίτλους ενώ η Σοβιετική Ένωση, η Ιταλία, η Τσεχοσλοβακία, η Ολλανδία, η Δανία, η Πορτογαλία και φυσικά η Ελλάδα, με το έπος του 2004, έχουν κερδίσει από ένα Ευρωπαϊκό. Η Ισπανία είναι η μοναδική ομάδα που έχει δύο σερί τίτλους το 2008 και το 2012 και η Γερμανία είναι η μόνη με έξι τελικούς αλλά και τελευταία κατάκτηση το 1996.

Χώρα Τίτλοι Φιναλίστ
Flag of Germany.svg Γερμανία 3 (197219801996) 3 (197619922008)
Flag of Spain.svg Ισπανία 3 (196420082012) 1 (1984)
Flag of France.svg Γαλλία 2 (19842000) 1 (2016)
Flag of the Soviet Union.svg ΕΣΣΔ 1 (1960) 3 (196419721988)
Flag of Italy.svg Ιταλία 1 (1968) 2 (20002012)
Flag of Portugal.svg Πορτογαλία 1 (2016) 1 (2004)
Flag of the Netherlands.svg Ολλανδία 1 (1988)
Flag of Denmark.svg Δανία 1 (1992)
Flag of Greece.svg Ελλάδα 1 (2004)
Flag of Czechoslovakia.svg Τσεχοσλοβακία 1 (1976)
Flag of SFR Yugoslavia.svg Γιουγκοσλαβία 2 (19601968)
Flag of the Czech Republic.svg Τσεχία 1 (1996)
 Βέλγιο 1 (1980)

Οι τελικοί του Euro

1960: Σοβιετική Ένωση – Γιουγκοσλαβία 2-1 (παρ.)

1964: Ισπανία – Σοβιετική Ένωση 2-1

1968: Ιταλία – Γιουγκοσλαβία 2-0 (επαν.)

1972: Δυτ. Γερμανία – Σοβιετική Ένωση 3-0

1976: Τσεχοσλοβακία – Δυτ. Γερμανία 2-2, 5-3 (πεν.)

1980: Δυτ. Γερμανία – Βέλγιο 2-1

1984: Γαλλία – Ισπανία 2-0

1988: Ολλανδία – Σοβιετική Ένωση 2-0

1992: Δανία – Γερμανία 2-0

1996: Γερμανία – Τσεχία 2-1 (παρ.)

2000: Γαλλία – Ιταλία 2-1 (παρ.)

2004: Ελλάδα – Πορτογαλία 1-0

2008: Ισπανία – Γερμανία 1-0

2012: Ισπανία – Ιταλία 4-0

2016: Πορτογαλία – Γαλλία 1-0 (παρ.)

Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Τσίρο Ιμόμπιλε (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Μπουράκ Γιλμάζ (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Γκάρεθ Μπέιλ (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Γκρανίτ Τσάκα (AP)
Φαβορί η Ιταλία, ανοιχτή η δεύτερη θέση

1ος Όμιλος

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Τουρκία-Ιταλία, Ουαλία-Ελβετία

2η αγωνιστική: Τουρκία-Ουαλία, Ιταλία-Ελβετία

3η αγωνιστική: Ελβετία-Τουρκία, Ιταλία-Ουαλία

Τα ρόστερ

Ιταλία

Προπονητής: Ρομπέρτο Μαντσίνι

Τερματοφύλακες: Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα (Μίλαν), Άλεξ Μερέτ (Νάπολι), Σαλβατόρε Σιρίγκου (Τορίνο)

Αμυντικοί: Ατσέρμπι (Λάτσιο), Μπαστόνι (Ίντερ), Μπονούτσι (Γιουβέντους), Κιελίνι (Γιουβέντους), Ντι Λορέντσο (Νάπολι), Φλορέντσι (Παρί Σεν Ζερμέν), Σπινατσόλα (Ρόμα), Τολόι (Αταλάντα), Έμερσον (Τσέλσι)

Μέσοι: Μπαρέλα (Ίντερ), Κριστάντε (Ρόμα), Λοκατέλι (Σασουόλο), Πελεγκρίνι (Ρόμα), Σένσι (Ίντερ), Βεράτι (Παρί Σεν Ζερμέν), Ζορζίνιο (Τσέλσι)

Επιθετικοί: Μπελότι (Τορίνο), Μπεράρντι (Σασουόλο), Μπερναρντέσκι (Γιουβέντους), Κιέζα (Γιουβέντους), Ιμόμπιλε (Λάτσιο), Ινσίνιε (Νάπολι), Ρασπαντόρι (Σασουόλο)


 

Ελβετία

Προπονητής: Βλαντίμιρ Πέτκοβιτς

Τερματοφύλακες: Ζονά Ομλέν (Μονπελιέ), Μβογκό (Αϊντχόφεν), Ζόμερ (Γκλάντμπαχ)

Αμυντικοί: Ακανζί, Μπενίτο (Μπορντό), Ροντρίγκεθ (Τορίνο), Σερ (Νιούκαστλ), Ελβέντι (Γκλάντμπαχ), Βιντμέρ (Βασιλεία), Μπαμπού (Βόλφσμπουργκ), Τσέμερτ (Βασιλεία), Μπετσίρ Ομεράγκιτς (Ζυρίχη), Λοτομπά (Νις).

Μέσοι: Τζάκα (Άρσεναλ), Σακίρι (Λίβερπουλ), Ζουμπέρ (Άιντραχτ), Ζακαριά (Γκλάντμπαχ), Φρόιλερ (Αταλάντα), Εντιμίλσον Φερνάντες (Μάιντς), Σόου (Άιντραχτ)

Επιθετικοί: Σεφέροβιτς (Μπενφίκα), Μεχμέντι (Βόλφσμπουργκ), Εμπολό (Γκλάντμπαχ), Γκαβράνοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Βάργκας (Άουγκσμπουργκ), Φάσναχτ (Γιουνγκ Μπόις)


 

Τουρκία 

Προπονητής: Σενιόλ Γκιουνές

Τερματοφύλακες: Γκιουνόκ (Μπασακσεχίρ), Τσακίρ (Τραμπζονσπόρ), Μπαγιντίρ (Φενέρμπαχτσε)

Αμυντικοί: Τσελίκ (Λιλ), Μιουλντιούρ (Σασουόλο), Ντεμιράλ (Γιουβέντους), Καμπάκ (Λίβερπουλ), Σογιουντσού (Λέστερ), Αϊχάν (Σασουόλο), Μεράς (Χάβρη), Ρ. Γιλμάζ (Μπεσίκτας)

Μέσοι: Ομιούρ (Τράμπζονσπορ), Ουντέρ (Λέστερ), Τοκόζ (Μπεσίκτας), Καχβετσί (Φενέρμπαχτσε), Γιοκιουσλού (Γουέστ Μπρομ), Κιοκτσού (Φέγενορντ), Τουφάν (Φενέρμπαχτσε), Ανταλιαλί (Γαλατάσαραϊ), Τσαλχάνογλου (Μίλαν), Γιαζιτσί (Λιλ)

Επιθετικοί: Μπ. Γιλμάζ (Λιλ), Ουνάλ (Χετάφε), Ντερβισόγλου (Γαλατάσαραϊ), Καραμάν (Φορτούνα Ντίσελντορφ), Ακτιορκόγλου (Γαλατάσαραϊ)


 

Ουαλία

Προπονητής: Ρόμπ Πέιτζ

Τερματοφύλακες: Χένεσι (Κρίσταλ Πάλας), Γουόρντ (Λέστερ), Α. Ντέιβις (Στόουκ)

Αμυντικοί: Λόρενς (Ζανκτ Πάουλι), Μπ. Ντέιβις (Τότεναμ), Ρόντον (Τότεναμ), Μέφαμ (Μπόρνμουθ), Γκάντερ (Τσάρλτον), Νόρινγκτον-Ντέιβις (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Ν. Γουίλιαμς (Λίβερπουλ), Κόνορ Ρόμπερτς (Σουόνσι), Καμπάνγκο (Σουόνσι)

Μέσοι: Άλεν (Στόουκ), Μόρελ (Λούτον), Αμπαντού (Τσέλσι), Σμιθ (Μάντσεστερ Σίτι), Τζ. Γουίλιαμς (Κάρντιφ), Ράμσεϊ (Γιουβέντους), Λέβιτ (Μάντσεστερ Σίτι), Κόλγουιλ (Κάρντιφ), Χάρι Γουίλσον (Λίβερπουλ)

Επιθετικοί: Μουρ (Κάρντιφ), Γουίλσον (Λίβερπουλ), Μπέιλ (Ρεάλ Μαδρίτης), Μπρουκς (Μπόρνμουθ), Τάιλερ Ρόμπερτς (Λιντς), Νταν Τζέιμς (Μάντσεστερ Γιουν.)

Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Ρομέλου Λουκάκου (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Αρτέμ Ντζιούμπα (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Γιουσούφ Πόουλσεν (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Τέεμου Πούκι (AP)
To πανίσχυρο Βέλγιο και οι άλλοι

2ος Όμιλος

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Δανία-Φινλανδία, Βέλγιο-Ρωσία

2η αγωνιστική: Φινλανδία-Ρωσία, Δανία-Βέλγιο

3η αγωνιστική: Ρωσία-Δανία, Φινλανδία-Βέλγιο


 

Τα ρόστερ

Βέλγιο

Προπονητής: Ρομπέρτο Μαρτίνεθ

Τερματοφύλακες: Κουρτουά (Ρεάλ Μαδρίτης), Μινιολέ (Κλαμπ Μπριζ), Ζελζ (Στρασβούργο)

Αμυντικοί: Αλντερβάιρελντ (Τότεναμ), Μπογιάτα (Χέρτα Βερολίνου), Ντεναγιέρ (Λυών), Βερμάελεν (Βίσελ Κόμπε), Βερτόνχεν (Μπενφίκα)

Μέσοι: Καστάνιε (Λέστερ), Τσαντλί (Μπασακσεχίρ), Καράσκο (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ντε Μπρόινε (Μάντσεστερ Σίτι), Ντεντόκερ (Γουλβς), Τ. Αζάρ (Ντόρτμουντ), Μενιέ (Ντόρτμουντ), Πρατ (Λέστερ), Τίλεμανς (Λέστερ), Βανάκεν (Κλαμπ Μπριζ), Βίτσελ (Ντόρτμουντ)

Επιθετικοί: Μπατσουαγί (Κρίσταλ Πάλας), Μπεντέκε (Κρίσταλ Πάλας), Ντοκού (Ρεν), Ε. Αζάρ (Ρεάλ Μαδρίτης), Ρ. Λουκάκου (Ίντερ), Μέρτενς (Νάπολι), Τροσάρ (Μπράιτον)


Δανία

Προπονητής: Κάσπερ Χιούλμαντ

Τερματοφύλακες: Σμάιχελ (Λέστερ), Λεσλ (Μίντιλαντ), Ρένοβ (Σάλκε)

Αμυντικοί: Λάρσεν (Ουντινέζε), Κίερ (Μίλαν), Κρίστενσεν (Τσέλσι), Άντερσεν (Φούλαμ), Βας (Βαλένθια), Γιόργκενσεν (Κοπεγχάγη), Μέχλε (Αταλάντα), Βέστεργκαρντ (Σαουθάμπτον), Μπόιλεσεν (Κοπεγχάγη)

Μέσοι: Γένσεν (Μπρέντφορντ), Νόιργκαρντ (Μπρέντφορντ), Χόιμπγεργκ (Τότεναμ), Ντιλέινι (Ντόρτμουντ), Κρίστιανσεν (Μάλμε), Έρικσεν (Ίντερ), Σκοβ (Χόφενχαϊμ)

Επιθετικοί: Μπρέιθγουεϊτ (Μπαρτσελόνα), Κορνέλιους (Πάρμα), Σκοβ Όλσεν (Μπολόνια), Πόουλσεν (Λειψία), Ντόλμπεργκ (Νις), Βιντ (Κοπεγχάγη), Ντάμσγκαρντ (Σαμπντόρια)


Φινλανδία

Προπονητής: Μάρκου Κανέρβα

Τερματοφύλακες: Χραντέκι (Λεβερκούζεν), Γιόρονεν (Μπρέσια), Γιάακολα (Μπρίστολ Ρόβερς)

Αμυντικοί: Ραϊτάλα (Μινεσότα), Τοΐβο (Χάκεν), Λέο Βέισενεν (Έλφσμποργκ), Σάουλι Βεϊσένεν (Κίεβο), Αραγιούρι (Πάφος), Ο’Σόνεσι (Ελσίνκι HJK), Ιβάνοφ (Βάρτα Πόζναν), Ούρονεν (Γκενκ), Λαμ (Τσβόλε)

Μέσοι: Αλο (ΜΤΚ Βουδαπέστης), Σόιρι (Έσμπγιεργκ), Καμάρα (Ρέιντζερς), Καούκο (Έσμπιεργκ), Βαλακάρι (Πάφος), Σούλερ (Ντζουργκάρντεν), Σπαρβ (ΑΕΛ), Γένσεν (Άουγκσμπουργκ), Λουντ (Μινεσότα), Τέιλορ (Μπραν)

Επιθετικοί: Πογιανπάλο (Ουνιόν Βερολίνου), Λαπαλάινεν (Μοντρεάλ), Φορς (Μπρέντφορντ), Πούκι (Νόριτς)


Ρωσία

Προπονητής: Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ

Τερματοφύλακες: Ντιούπιν (Ρουμπίν Καζάν), Σαφόνοφ (Κράσνονταρ), Σούνιν (Ντιναμό Μόσχας)

Αμυντικοί: Τζικίγια (Σπαρτάκ Μόσχας), Ντιβέεφ (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Καραβάεφ (Ζενίτ), Κουντριασόφ (Αντάλιασπορ), Σεμένοφ (Αχμάτ), Μάριο Φερνάντες (ΤΣΣΚΑ Μόσχας)

Μέσοι: Μπαρίνοφ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Ζεμαλέντινοφ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Μουχίν (Λοκομοτίβ Μόσχας), Γκολόβιν (Μονακό), Φόμιν (Ντιναμό Μόσχας), Ζομπνίν (Σπαρτάκ Μόσχας), Κουζιάεφ (Ζενίτ), Μοστοβόι (Ζενίτ), Οζντόεφ (Ζενίτ), Τσερίσεφ (Βαλένθια), Ζιρκόφ (Ζενίτ)

Επιθετικοί: Τζιούμπα (Ζενίτ), Ζαμπολότνι (Σότσι), Σομπόλεφ (Σπαρτάκ Μόσχας), Ιόνοφ (Κράσνονταρ), Μακάροφ (Ρουμπίν Καζάν), Μιράντσουκ (Αταλάντα)

Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Μέμφις, Βαινάλντουμ και οι λοιποί Ολλανδοί (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Αντρέι Σεβτσένκο (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Μάρκο Αρναούτοβιτς (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Οι παίκτες της Βόρειας Μακεδονίας (AP)
Ολλανδικό προβάδισμα για την πρωτιά

3ος Όμιλος

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Αυστρία-Β. Μακεδονία, Ολλανδία-Ουκρανία

2η αγωνιστική: Ουκρανία-Β. Μακεδονία, Ολλανδία-Αυστρία

3η αγωνιστική: Β. Μακεδονία-Ολλανδία, Ουκρανία-Αυστρία


 

Τα ρόστερ

Αυστρία

Προπονητής: Φράνκο Φόντα

Τερματοφύλακες: Μπάχμαν (Γουότφορντ), Περβάν (Βόλφσμπουργκ), Σλάγκερ (ΛΑΣΚ)

Αμυντικοί: Αλάμπα (Μπάγερν Μονάχου), Ντράγκοβιτς (Λεβερκούζεν), Φριντλ (Βέρντερ Βρέμης), Χιντερέγκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Λάινερ (Γκλάντμπαχ), Λίενχαρτ (Φράιμπουργκ), Πος (Χόφενχαϊμ), Ούλμερ (Ζάλτσμπουργκ)

Μέσοι: Μπαουμγκαρτλίνγκερ (Λεβερκούζεν), Μπαουμγκάρντερ (Χόφενχαϊμ), Γκρίλιτς (Χόφενχαϊμ), Ιλζάνκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Λάιμερ (Λειψία), Λαζάρο (Γκλάντμπαχ), Ζάμπιτσερ (Λειψία), Σάουμπ (Λουκέρνη), Σλάγκερ (Βόλφσμπουργκ), Σεπφ (Σάλκε), Ονισίβο (Μάιντς), Τρίμελ (Ουνιόν Βερολίνου)

Επιθετικοί: Αρναούτοβιτς (Σανγκάι Πορτ), Γκρέγκοριτς (Άουγκσμπουργκ), Καλάιτζιτς (Στουτγάρδη)


 

Ολλανδία

Προπονητής: Φρανκ ντε Μπουρ

Τερματοφύλακες: Μπίζοτ (Άλκμααρ), Κρουλ (Νόριτς), Στεκέλεμπουργκ (Άγιαξ)

Αμυντικοί: Φαν Άανχολτ (Κρίσταλ Πάλας), Ακέ (Μάντσεστερ Σίτι), Μπλιντ (Άγιαξ), Ντουμφρίς (PSV), Χάτεμπουρ (Αταλάντα), Ντε Λιχτ (Γιουβέντους), Φέλτμαν (Μπράιτον), Ντε Φράι (Ίντερ), Βίνταλ (Άλκμααρ)

Μέσοι: Φαν ντε Μπεκ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Γκράβενμπερχ (Άγιαξ), Φ. ντε Γιονγκ (Μπαρτσελόνα), Κλάασεν (Άγιαξ), Κοοπμέινερς (Άλκμααρ), Ντε Ρουν (Αταλάντα), Βαϊνάλντουμ (Λίβερπουλ), Πρόμες (Σπαρτάκ Μόσχας), Τίμπερ (Άγιαξ),

Επιθετικοί: Μπερχάους (Φέγενορντ), Γκάκπο (PSV), Λουκ ντε Γιονγκ (Σεβίλλη), Μάλεν (PSV), Μέμφις Ντεπάι (Λυών), Βέγκχορστ (Βόλφσμπουργκ)


 

Βόρεια Μακεδονία

Προπονητής: Ίγκορ Ανγκελόφσκι

Τερματοφύλακες: Ντιμιτριέφσκι (Ράγιο Βαγιεκάνο), Σισκόφσκι (Δόξα Κατωκοπιάς), Γιανκόφ (Ραμποτνίτσκι)

Αμυντικοί: Στεφάν Ριστόφσκι (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Μουσλιού (Φέχερβαρ), Μπεϊτουλάι (Σκεντίγια), Ριστέφσκι (Ούιπεστ), Ζαΐκοφ (Σαρλερουά), Βελκόφσκι (Ριέκα), Αλιόσκι (Λιντς)

Μέσοι: Αντέμι (Ντινάμο Ζάγκρεμπ), Μπάρντι (Λεβάντε), Σπιρόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Νικόλοφ (Λέτσε), Κοσταντίνοφ (Ρουζομπέροκ), Χασάνι (Παρτιζάνι), Ελμάς (Νάπολι), Τσουρλίνοφ (Στουτγάρδη), Μίλαν Ριστόφσκι (Σπάρτακ Τρνάβα)

Επιθετικοί: Αβραμόφσκι (Καϊσέρισπορ), Πάντεφ (Τζένοα), Ραντέσκι (Ακαντέμια Πάντεφ), Τραϊκόφσκι (Μαγιόρκα), Τριτσκόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Στογιανόφσκι (Σαμπλί), Βελκόφσκι (Σαράγιεβο)


 

Ουκρανία

Προπονητής: Αντρέι Σεβτσένκο

Τερματοφύλακες: Μπουστσάν (Ντιναμό Κιέβου), Πιατόβ (Σαχτάρ), Τρουμπίν (Σαχτάρ)

Αμυντικοί: Σομπόλ (Μπριζ), Ζαμπάρνι (Ντιναμό Κιέβου), Μικολένκο (Ντιναμό Κιέβου), Καραβέεβ (Ντιναμό Κιέβου), Τίμτσικ (Ντιναμό Κιέβου), Ποπόβ (Ντιναμό Κιέβου), Κρίβτσοβ (Σαχτάρ), Ματβιένκο (Σαχτάρ)

Μέσοι: Σουντάκοβ (Σαχτάρ), Στεπανένκο (Σαχτάρ), Μάρλος (Σαχτάρ), Σίντορτσουκ (Ντιναμό Κιέβου), Σαραπένκο (Ντιναμό Κιέβου), Τσιγκάνκοβ (Ντιναμό Κιέβου), Γιαρμολένκο (Γουέστ Χαμ), Μαλινόφσκι (Αταλάντα), Μακαρένκο (Κορτράικ), Ζιντσένκο (Μαν. Σίτι), Μπεζους (Γάνδη), Ζούμπκοβ (Φερεντσβάρος)

Επιθετικοί: Γιάρεμτσουκ (Γάνδη), Μπεσεντιν (Ντιναμό Κιέβου), Ντόβμπικ (Ντνίπρο)

Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Χάρι Κέιν (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Λούκα Μόντριτς (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Μίκαελ Κρμέντσικ (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
ΜακΤομινέι (AP)
Ακλόνητη η Αγγλία για την κορυφή

4ος Όμιλος

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Αγγλία-Κροατία, Σκωτία-Τσεχία

2η αγωνιστική: Κροατία-Τσεχία, Αγγλία-Σκωτία

3η αγωνιστική: Κροατία-Σκωτία, Τσεχία-Αγγλία


 

Τα ρόστερ

Κροατία

Προπονητής: Ζλάτκο Ντάλιτς

Τερματοφύλακες: Λιβάκοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Κάλινιτς (Χάιντουκ Σπλιτ), Σλούγκα (Λούτον)

Αμυντικοί: Βρσάλικο (Ατλέτικο Μαδρίτης), Μπάρισιτς (Ρέιντζερς), Τσαλέτα-Τσαρ (Μαρσέιγ), Λόβρεν (Ζενίτ), Γιουράνοβιτς (Λέγκια Βαρσοβίας), Βίντα (Μπεσίκτας), Γκβάρντιολ (Λειψία), Μπράνταριτς (Λιλ), Σκόριτς (Όσιγιεκ)

Μέσοι: Κόβατσιτς (Τσέλσι), Μόντριτς (Ρεάλ Μαδρίτης), Μπρόζοβιτς (Ίντερ), Μπάντελι (Τζένοα), Βλάσιτς (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Πάσαλιτς (Αταλάντα), Πέρισιτς (Ίντερ), Όρσιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Ιβανούσετς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ)

Επιθετικοί: Μπρέκαλο (Βόλφσμπουργκ), Ρέμπιτς (Μίλαν), Πέτκοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Μπούντιμιρ (Οσασούνα), Κράμαριτς (Χόφενχαϊμ)


 

Τσεχία

Προπονητής: Γιάροσλαβ Σιλχάβι

Τερματοφύλακες: Βάτσλικ (Σεβίλλη), Παβλένκα (Βέρντερ Βρέμης), Μαντούς (Όλομουτς)

Αμυντικοί: Κουφάλ (Γουέστ Χαμ), Καντεράμπεκ (Χόφενχαϊμ), Τσελούστκα (Σπάρτα Πράγας), Κάλας (Μπρίστολ Σίτι), Ζίμα (Σλάβια Πράγας), Μπόριλ (Σλάβια Πράγας), Ματέγιου (Μπρέσια), Μπράμπετς (Βικτόρια Πλζεν), Χόλες (Σλάβια Πράγας)

Μέσοι: Μάζοπουστ (Σλάβια Πράγας), Νταρίντα (Χέρτα Βερολίνου), Σούτσεκ (Γουέστ Χαμ), Μπαράκ (Βερόνα), Κραλ (Σπάρτακ Μόσχας), Γιάνκτο (Σαμπντόρια), Πέσεκ (Λίμπερετς), Σάντιλεκ (Λίμπερετς)

Επιθετικοί: Χλόζεκ (Σπάρτα Πράγας), Σικ (Λεβερκούζεν), Κρμέντσικ (ΠΑΟΚ), Βίντρα (Μπέρνλι), Πέκχαρτ (Λέγκια), Σέβτσικ (Σλάβια Πράγας)


 

Αγγλία

Προπονητής: Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ

Τερματοφύλακες: Ντιν Χέντερσον (Μαν. Γιουνάιτεντ), Τζόνστοουν (Γουέστ Μπρομ), Πίκφορντ (Έβερτον)

Αμυντικοί: Κάιλ Γουόκερ (Μαν. Σίτι), Κόνορ Κόντι (Γουλβς), Τζον Στόουνς (Μαν. Σίτι), Μαγκουάιρ (Μαν. Γιουνάιτεντ), Μινγκς (Άστον Βίλα), Αλεξάντερ-Άρνολντ (Λίβερπουλ), Ρις Τζέιμς (Τσέλσι), Τρίπιερ (Ατλέτικο Μαδρίτης) Λουκ Σο (Μαν. Γιουνάιτεντ), Τσίλγουελ (Τσέλσι)

Μέσοι: Φόντεν (Μαν. Σίτι), Γκρίλις (Άστον Βίλα),Κάλβιν Φίλιπς (Λιντς), Μάουντ (Τσέλσι), Μπέλιγχαμ (Ντόρτμουντ), Ντέκλαν Ράις (Γουέστ Χαμ), Τζόρνταν Χέντερσον (Λίβερπουλ), Σάντσο (Ντόρμουντ), Μπουκάγιο Σάκα (Άρσεναλ)

Επιθετικοί: Ράσφορντ (Μαν. Γιουνάιτεντ), Στέρλινγκ (Μαν. Σίτι), Κέιν (Τότεναμ), Κάλβερτ-Λιούιν (Έβερτον)


 

Σκωτία

Προπονητής: Στιβ Κλαρκ

Τερματοφύλακες: Γκόρντον (Χαρτ οφ Μιντλόθιαν), Μάρσαλ (Ντέρμπι), ΜακΛάφιν (Ρέιντζερς)

Αμυντικοί: Κούπερ (Λιντς), Γκάλαχερ (Μάδεργουελ), Χάνλεϊ (Νόριτς), Χέντρι (Σέλτικ), ΜακΚένα (Νότιγχαμ Φόρεστ), Ο’Ντόνελ (Μάδεργουελ), Πάτερσον (Ρέιντζερς), Ρόμπερτσον (Λίβερπουλ), Γκρεγκ Τέιλορ (Σέλτικ), Τίρνι (Άρσεναλ)

Μέσοι: Στ. Άρμστρονγκ (Σαουθάμπτον), Κρίστι (Σέλτικ), Φλεκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Φόρεστ (Σέλτικ), Φρέιζερ (Νιούκαστλ), Γκίλμουρ (Τσέλσι), ΜακΓκιν (Άστον Βίλα), ΜακΓκρέγκορ (Σέλτικ), ΜακΤόμινεϊ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Τέρνμπουλ (Σέλτικ)

Επιθετικοί: Τσε Άνταμς (Σαουθάμπτον), Ντάικς (ΚΠΡ), Νίσμπετ (Χιμπέρνιαν)

Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Αλβάρο Μοράτα (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Μάρκους Μπεργκ (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Μάρεκ Χάμσικ (AP)
Ισπανία και Πολωνία ή σφήνα της Σουηδίας;

5ος Όμιλος

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Πολωνία-Σλοβακία, Ισπανία-Σουηδία

2η αγωνιστική: Σουηδία-Σλοβακία, Ισπανία-Πολωνία

3η αγωνιστική: Σλοβακία-Ισπανία, Σουηδία-Πολωνία


 

Τα ρόστερ

Πολωνία

Προπονητής: Πάουλο Σόουζα

Τερματοφύλακες: Φαμπιάνσκι (Γουέστ Χαμ), Στσέσνι (Γιουβέντους), Σκορούπσκι (Μπολόνια)

Αμυντικοί: Μπέντναρεκ (Σαουθάμπτον), Μπερεζίνσκι (Σαμπντόρια), Γκλικ (Μπενεβέντο), Χέλικ (Μπάρνσλεϊ), Κεντζιόρα (Ντιναμό Κιέβου), Πιατκόβσκι (Ράκοβ Τσεστοτσόβα) Πούτσαζ (Λεχ Πόζναν), Ριμπούς (Λοκομοτίβ Μόσχας)

Μέσοι: Νταβίντοβιτς (Βερόνα), Φρανκόφσκι (Σικάγο Φάιερ), Γιόζβιακ (Ντέρμπι), Κλιχ (Λιντς), Κοζλόφσκι (Πογκόν Στσέτσιν), Κριχόβιακ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Λινέτι (Τορίνο), Μόντερ (Μπράιτον), Πλαχέτα (Νόριτς), Ζιελίνσκι (Νάπολι)

Επιθετικοί: Κοβνάσκι (Φορτούνα Ντίσελντορφ), Λεβαντόβσκι (Μπάγερν Μονάχου), Μίλικ (Μαρσέιγ), Σβιντέρσκι (ΠΑΟΚ), Σβιέρτζοκ (Πιαστ Γκλίβιτσε)


Σλοβακία

Προπονητής: Στέφαν Τάρκοβιτς

Τερματοφύλακες: Ντουμπράβκα (Νιούκαστλ), Ροντάκ (Φούλαμ), Κούτσιακ (Λέχια Γκντανσκ)

Αμυντικοί: Χάντσκο (Σπάρτα Πράγας), Κοστσέλνικ (Λίμπερτς), Πέκαρικ (Χέρτα Βερολίνου), Σάτκα (Λεχ Πόζναν), Βάβρο (Ουέσκα), Σκρίνιαρ (Ίντερ), Χούμποτσαν (Ομόνοια), Βάλιεντ (Μαγιόρκα)

Μέσοι: Χάμσικ (IFK Γκέτενμποργκ), Λομπότκα (Νάπολι), Χροσόβσκι (Γκενκ), Κούτσκα (Πάρμα), Ντούντα (Κολωνία), Βάις (Σλόβαν Μπρατισλάβα), Μπένες (Άουγκσμπουργκ), Χαρασλίν (Σασουόλο), Σούσλοβ (Χρόνιγκεν), Γκρέγκους (Μινεσότα), Χρομάντα (Σλάβια Πράγας)

Επιθετικοί: Ντούρις (Ομόνοια), Μπόζενικ (Φέγενορντ), Σχρανς (Γιάμπλονετς), Μακ (Φερεντσβάρος)


Ισπανία

Προπονητής: Λουίς Ενρίκε

Τερματοφύλακες: Ντε Χέα (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Σιμόν (Αθλέτικ Μπιλμπάο), Σάντσεθ (Μπράιτον)

Αμυντικοί: Γκαγιά (Βαλένθια), Άλμπα (Μπαρτσελόνα), Πάου Τόρες (Βιγιαρεάλ), Λαπόρτ (Μάντσεστερ Σίτι), Γκαρθία (Μάντσεστερ Σίτι), Ντιέγκο Γιορέντε (Λιντς), Αθπιλικουέτα (Τσέλσι)

Μέσοι: Μπουσκέτς (Μπαρτσελόνα), Ρόδρι (Μάντσεστερ Σίτι), Τιάγκο Αλκάνταρα (Λίβερπουλ), Κόκε (Ατλέτικο Μαδρίτης), Φαμπιάν Ρουίθ (Νάπολι), Μάρκος Γιορέντε (Ατλέτικο Μαδρίτης), Όλμο (Λειψία), Φεράν Τόρες (Μάντσεστερ Σίτι), Αντάμα Τραορέ (Γουλβς), Σαράμπια (Παρί Σεν Ζερμέν)

Επιθετικοί: Οιαρθάμπαλ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Ζεράρ Μορένο (Βιγιαρεάλ), Μοράτα (Γιουβέντους), Πέδρι (Μπαρτσελόνα)

*Ο Λουίς Ενρίκε επέλεξε 24 παίκτες


Σουηδία

Προπονητής: Γιάνε Αντερσον

Τερματοφύλακες: Γιόνσον (Κοπεγχάγη), Νόρντφελντ (Γκεντσλερμπιρλιγκί), Όλσεν (Έβερτον)

Αμυντικοί: Κραφτ (Νιούκαστλ), Λίντελοφ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ντάνιελσον (Νταλιάν Γιφάνγκ), Αουγκούστινσον (Βέρντερ Βρέμης), Πόντους Γιάνσον (Μπρέντφορντ), Χελάντερ (Ρέιντζερς), Γκράνκβιστ (Χέλσινμποργκ), Μπένγκτσον (Βέιλε), Λούστιγκ (ΑΙΚ)

Μέσοι: Φόρσμπεργκ (Λειψία), Σέμα (Γουότφορντ), Κλάεσον (Κράσνονταρ), Κουλουσέφσκι (Γιουβέντους), Σεμπάστιαν Λάρσον (ΑΙΚ), Έκνταλ (Σαμπντόρια), Κρίστοφερ Όλσον (Κράσνονταρ), Καγιούστε (Μίντιλαντ), Σβάνμπεργκ (Μπολόνια), Σβένσον (Γκουανγκζού), Κουάισον (Μάιντς)

Επιθετικοί: Μπεργκ (Κράσνονταρ), Ισάκ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Τζόρνταν Λάρσον (Σπαρτάκ Μόσχας)

Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Ο Καρίμ Μπενζεμά (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Βέρνερ και Χάβερτς (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
Κριστιάνο Ρονάλντο (AP)
Τα πάντα όλα για το Euro: Οι όμιλοι, οι ομάδες, τα ρόστερ, τα γήπεδα και το πρόγραμμα
(AP)
Όμιλος του… θανάτου με Γαλλία, Γερμανία, Πορτογαλία

6ος Όμιλος

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Ουγγαρία-Πορτογαλία, Γαλλία-Γερμανία

2η αγωνιστική: Ουγγαρία-Γαλλία, Πορτογαλία-Γερμανία

3η αγωνιστική: Πορτογαλία-Γαλλία, Γερμανία-Ουγγαρία


Τα ρόστερ

Γαλλία

Προπονητής: Ντιντιέ Ντεσάν

Τερματοφύλακες: Γιορίς (Τότεναμ), Μανταντά (Μαρσέιγ), Μενιάν (Λιλ)

Αμυντικοί: Ντιν (Έβερτον), Ντιμπουά (Λυών), Λούκας Ερνάντες (Μπάγερν Μονάχου), Κιμπεμπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Κουντέ (Σεβίλλη), Λενγκλέ (Μπαρτσελόνα), Παβάρ (Μπάγερν Μονάχου), Βαράν (Ρεάλ Μαδρίτης), Ζουμά (Έβερτον)

Μέσοι: Καντέ (Τσέλσι), Κομάν (Μπάγερν Μονάχου), Λεμάρ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Πογκμπά (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ραμπιό (Γιουβέντους), Μούσα Σισοκό (Τότεναμ), Τολισό (Μπάγερν Μονάχου)

Επιθετικοί: Μπεν Γεντέρ (Μονακό), Μπενζεμά (Ρεάλ Μαδρίτης), Ουσμάν Ντεμπελέ (Μπαρτσελόνα), Ζιρού (Τσέλσι), Γκριεζμάν (Μπαρτσελόνα), Μπαπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Τουράμ (Γκλάντμπαχ)


Γερμανία

Προπονητής: Γιόακιμ Λεβ

Τερματοφύλακες: Νόιερ (Μπάγερν Μονάχου), Λένο (Άρσεναλ), Τραπ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης)

Αμυντικοί: Ματίας Γκίντερ (Γκλάντμπαχ), Ρίντιγκερ (Τσέλσι), Γκόζενς (Αταλάντα), Κρίστιαν Γκίντερ (Φράιμπουργκ), Χάλστενμπεργκ (Λειψία), Χούμελς (Ντόρτμουντ), Κλόστερμαν (Λειψία), Κοχ (Λιντς), Ζίλε (Μπάγερν Μονάχου), Τσαν (Ντόρτμουντ)

Μέσοι: Γκιουντογκάν (Μάντσεστερ Σίτι), Κροος (Ρεάλ Μαδρίτης), Κίμιχ (Μπάγερν Μονάχου), Μουσιάλα (Μπάγερν Μονάχου), Γκνάμπρι (Μπάγερν Μονάχου), Γκορέτσκα (Μπάγερν Μονάχου), Χόφμαν (Γκλάντμπαχ), Σανέ (Μπάγερν Μονάχου), Νέιχαους (Γκλάντμπαχ)

Επιθετικοί: Βέρνερ (Τσέλσι), Φόλαντ (Μονακό), Μίλερ (Μπάγερν Μονάχου), Χάβερτς (Τσέλσι)


Ουγγαρία

Προπονητής: Μάρκο Ρόσι

Τερματοφύλακες: Μπόγκνταν (Φερεντσβάρος), Ντίμπους (Φερεντσβάρος), Γκουλάσι (Λειψία)

Αμυντικοί: Μπέντεγκουζ Μπόλα (Βίντι), Μπότκα (Φερεντσβάρος), Φιόλα (Βίντι), Κεσκές (Λουγκάνο), Άνταμ Λανγκ (Ομόνοια), Λόβρεντσιτς (Φερεντσβάρος), Όρμπαν (Λειψία), Ατίλα Σάλαϊ (Φενέρμπαχτσε), Νεγκό (Βίντι)

Μέσοι: Σέρι (Μεζεκόβεντς), Γκάζνταγκ (Χόνβεντ), Κλάινχεϊσλερ (Όσιγεκ), Νάγκι (Μπρίστολ Σίτι), Σάφερ (Ντουνάισκα Στρέντα), Σίγκερ (Φερεντσβάρος), Κέβιν Βάργκα (Κασίμπασα), Ρόλαντ Βάργκα (ΜΤΚ)

Επιθετικοί: Χαν (Πακς), Χόλεντερ (Παρτίζαν), Νέμανια Νίκολιτς (Βίντι), Ρόλαντ Σάλαϊ (Φράιμπουργκ), Σάμπολς Σεν (Ντάλας), Άνταμ Σάλαϊ (Μάιντς)


Πορτογαλία

Προπονητής: Φερνάντο Σάντος

Τερματοφύλακες: Λόπες (Λυών), Ρούι Πατρίσιο (Γουλβς), Σίλβα (Γρανάδα)

Αμυντικοί: Κανσέλο (Μάντσεστερ Σίτι), Νέλσον Σεμέντο (Γουλβς), Φόντε (Λιλ), Πέπε (Πόρτο), Ρούμπεν Ντίας (Μάντσεστερ Σίτι), Νούνο Μέντες (Σπόρτινγκ), Γκερέιρο (Ντόρτμουντ)

Μέσοι: Μπερνάρντο Σίλβα (Μάντσεστερ Σίτι), Ντανίλο Περέιρα (Παρί Σεν Ζερμέν), Παλίνια (Σπόρτινγκ), Ρούμπεν Νέβες (Γουλβς), Μπρούνο Φερνάντες (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μουτίνιο (Γουλβς), Ρενάτο Σάντσες (Λιλ), Ολιβέιρα (Πόρτο), Γουίλιαμ Καρβάλιο (Ρεάλ Μπέτις), Γκονσάλο Γκουέντες (Βαλένθια), Πότε (Σπόρτινγκ)

Επιθετικοί: Αντρέ Σίλβα (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Κριστιάνο Ρονάλντο (Γιουβέντους), Ζότα (Λίβερπουλ), Φέλιξ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ράφα Σίλβα (Μπενφίκα)


 

  • Η UEFA επιτρέπει απεριόριστες αλλαγές στα ρόστερ πριν από την πρεμιέρα της διοργάνωσης εφόσον προκύψει σοβαρός τραυματισμός ή ασθένεια (συμπεριλαμβανομένου κορονοιού ή επαφής με θετικό κρούσμα).
  • Τερματοφύλακες μπορούν να αντικατασταθούν κατά τη διάρκεια του τουρνουά, ακόμη κι αν ένας ή δύο γκολκίπερ της ομάδας είναι διαθέσιμοι.
  •  Ενας παίκτης που έχει αντικατασταθεί δεν μπορεί να επιστρέψει στην ομάδα.
Πορτογαλία, η τελευταία πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2016 (AP)
Το πρόγραμμα του Euro

Φάση των ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία – Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Φάση των 16

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικά

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

Ημιτελικά

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

Πηγή: ethnos.gr

  • // Πρόσφατα //
  • // Δημοφιλή //

«Με υπομονή και πειθαρχία για το νταμπλ!»

«Η Κάλιαρι ανταλλάσσει Ντεϊόλα στη Σασουόλο»

Ξέσπασε κατά της Τουλούζ ο Κουλούρης!

Κάνει το πρώτο… βήμα τίτλου ο ΠΑΟΚ!

EURO: Ολοκληρώνεται η φάση των ομίλων

Τα… χλατσώνει ο γιος του Πέτζα! (video)

Τα πρωτοσέλιδα (23/6, videos)

Ξεκίνησαν οι πρώτες επαφές

Απίθανη γκολάρα από Μόντριτς! (video)

Ώρα τελικών για τον ΠΑΟΚ

Κλέβουν την παράσταση Βάτσλικ-Πίκφορντ (videos)

Κουλούρης: Επιστροφή στο σημείο… εκτόξευσης

«Ο ΠΑΟΚ κοιτά Κοτσέργκιν»

H πρόταση ΠΑΟΚ για Ντεϊόλα

Και πάλι βασικός ο Σφιντέρσκι

Who is Λούκας Τέιλορ

Στον πάγκο ο Κρμέντσικ

Συμφώνησε με Κεραμιδά ο ΠΑΟΚ!

«Ο μάνατζερ του Μανγκαλά θα μιλήσει με ΠΑΟΚ»

«Κανονικά στον ΠΑΟΚ η Γέονγκ»

Οι… νέοι του Λουτσέσκου

Ανυπόμονος ο Αν. Ζίβκοβιτς (pic+video)

Τι ισχύει με Πρίγιοβιτς

Το μυαλό του Μπάμπα στον ΠΑΟΚ

Γραμμένος: Εξωφρενικά σενάρια!

Επιμένουν οι Σέρβοι για ΠΑΟΚ-Βούκιτς

«Ο ΠΑΟΚ κοιτά Κοτσέργκιν»

O Σφιντέρσκι και η προετοιμασία

Τα παιδία παίζει στον πάγκο της Ιταλίας… (video)

Κούγιας: «Τελικά δεν παραιτούμαι»

Η ΠΑΟΚτσού μοναχή της Ιερουσαλήμ (video)

Με κόσμο το Αϊντχόφεν- ΠΑΟΚ!

Το ξέσπασμα του Ζαμπά!

H μυθική γκολάρα και ο πανηγυρισμός του αρχηγού

Ξεκίνησαν οι πρώτες επαφές

«Ο ΠΑΟΚ θέλει Ντεϊόλα και Ολίβα»

«Αυτοψία» ΠΑΟΚ στο Καυτανζόγλειο

Έκαναν το απόλυτο οι Βέλγοι (videos)

Έγιναν… καρτούν οι Κυπελλούχοι (pics)

«Πρόταση στην Μπριζ για Κρμέντσικ»

Νέο φιρμάνι για την ΠΑΕ Άρης

Κούπμαν: «Χαρούμενος που ήρθα στον ΠΑΟΚ»

Κωνσταντέλιας: Η αποθέωση του «goal» και ο… Νεϊμάρ!

To EURO του Σφιντέρσκι (videos)

Τρομερή αποθέωση για Σφιντέρσκι!

Και πάλι βασικός ο Σφιντέρσκι

Το πλάνο για Ίνγκασον

«Η Κάλιαρι ανταλλάσσει Ντεϊόλα στη Σασουόλο»

Ξεκίνησαν οι πρώτες επαφές

Κουλούρης: Επιστροφή στο σημείο… εκτόξευσης

«Ο ΠΑΟΚ κοιτά Κοτσέργκιν»

H πρόταση ΠΑΟΚ για Ντεϊόλα

Και πάλι βασικός ο Σφιντέρσκι

Who is Λούκας Τέιλορ

Τα… χλατσώνει ο γιος του Πέτζα! (video)

Συμφώνησε με Κεραμιδά ο ΠΑΟΚ!

Μία… ονειρεμένη σεζόν (pics)

ΠΑΟΚ: «Χρόνια πολλά Θανάση Χατζόπουλε!»

«Πάρτι» ΠΑΟΚ κόντρα στον Άρη

Στους τελικούς της Ανατολής οι Μπακς με σούπερ Γιάννη (video)

Η ασπρόμαυρη οικογένεια πενθεί

Ξέσπασε κατά της Τουλούζ ο Κουλούρης!

Επέστρεψε στον Ατρόμητο ο Κουλούρης

Ανακοίνωσε προπονητή ο Βόλος

Παίρνει Αργεντινό εξτρέμ ο Ατρόμητος

Ενίσχυση με Μπεντινέλι για Ατρόμητο

Νέο φιρμάνι για την ΠΑΕ Άρης