Ψυχρολουσία για την Κ19…

Ηττήθηκε στο… ροντέο από τον Άρη

Αν και επέστρεψε από το 0-2, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στο παιχνίδι με τον Άρη και ηττήθηκε με 2-3, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Super League Κ19.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με τον ΠΑΟΚ να έχει την μερίδα του λέοντος όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην καταφέρνει να βγάλει τη μεγάλη φάση που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε έτσι , με δυνατές μονομαχίες και χωρίς μεγάλες φάσεις, μέχρι να έρθει μια κόντρα για τον Άρη, που στο 40′ πήρε το προβάδισμα, κόντρα στη ροή του αγώνα, με κεφαλιά του Πάγιου.

Η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά προσπάθησε να βγάλει άμεσα αντίδραση, με τον Γκουστάβο Βαρέλα να μην μπορεί να βρει την μπάλα στην αμέσως επόμενη φάση, μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος προσπάθησε να βρει την ισοφάριση άμεσα, με τον Βαρέλα να χάνει τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα.

Ότι δεν έκανε ο Δικέφαλος το έκαναν οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη τους ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Παναγίδη να γράφει το 0-2 στο 55′.

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο έβγαλε αντίδραση και έψαξε την επιστροφή του στο ματς, κάτι που ήρθε τελικά με πρωταγωνιστή τον Μπάμπουρα, στο 59′, να μειώνει σε 1-2, με κοντινή κεφαλιά.

Η πίεση συνεχίστηκε, με τον Μελενικιώτης να τραντάζει το δοκάρι στο 74′, και τον Μπάμπουρα να ισοφαρίζει με ωραίο γυριστό στο 83′.

Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» πληγώθηκαν από μια ακόμα κόντρα, με τον Τσιπούρα να γράφει το τελικό 2-3, στο 85′, μόλις στη δεύτερη τελική του Άρη στην επανάληψη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Στέλιος Μαλεζάς): Mπαλωμένος, Τασιούρας, Δεληγιάννης, Μελενικιώτης, Κωττάς, Τσίκος (71′ Γκαρνέτας), Μπάμπουρας, Ρούμιαντσεβ, Βαρέλα (57′ Κεδίκογλου), Γκούμας (46′ Δαρέλας), Σμυρλής.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Τρίγκατζης, Μαρμαρίδης, Γιαννάκου, Χρυσόπουλος, Τσιάτσος (76′ Τζίμας), Σαλιάρης, Πάγιος, Σγουρός, Τσέρα (65′ Βακουφτσής), Τσιπούρας, Παναγίδης