Γιατί είσαι στην Ευρώπη το καλύτερο σιρόπι!

Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στην Ντόμπελε με 29-24 και πρόκριση στους «16»!

Για τον επαναληπτικό αγώνα του 3ου γύρου του EHF European Cup ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό της Μίκρας την Ντόμπελε από την Λετονία, την οποία και κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε δύο μέρες με 29-24!

Το… νόμισμα του πρώτου ημιχρόνου είχε δύο όψεις. Στα πρώτα 15 λεπτά οι δύο ομάδες έβρισκαν με ιδιαίτερη ευκολία το γκολ, με αποτέλεσμα στο 15′ το σκορ να είναι στο 7-7.

Στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ «έσφιξε» την άμυνά του με αποτέλεσμα στο 21′ να προηγηθεί με 10-7, ενώ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λετονοί με ένα γρήγορο 0-2 ισοφάρισαν σε 13-13, όμως με δύο γκολ του Στογιάνοβιτς ο Δικέφαλος πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων (15-13).

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και αφού προηγήθηκαν στο 45′ με 22-17, έφτασαν σε δεύτερη νίκη με 29-24 και πήραν την πρόκριση για την φάση των «16» του EHF European Cup.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου το Σάββατο 4 Δεκεμβρίου στις 18:00, όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Δράμα, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier.

ΠΑΟΚ – Ντόμπελε: 29-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 7-7, 9-7, 10-7, 13-11 (ημχ.) 15-14, 18-16, 20-16, 24-18, 27-21, 29-24.

Συνολικό σκορ: 57-49

ΠΑΟΚ (Π. Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 2, Παπάζογλου 3, Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 3, Τζωρτζίνης 1, Μισαηλίδης 4

ΝΤΟΜΠΕΛΕ (Ε. Βερσάκοβς): Γιάνσονς, Παντσένκο 6, Πλούμε, Τουμίνσκις 1, Κρούμινς, Μίκελσονς, Οζολινς, Σουλέικο 1, Κρέιτσμπεργκς 3, Ερμάνις 6, Γιούζουπς 1, Λίμπεργκς 1, Πόλιτερς 2, Αράις 2, Κουρζέμνιεκς 1

Διαιτητές: Ιβάνοβιτς – Βούγισιτς Δίλεπτα: 7-7 Πέναλτι: 1/1-0/1