Η Λαμία πήρε τον «αέρα» του Άρη!

Δεύτερη «λευκή» ισοπαλία στο Χαριλάου

Η Λαμία απέσπασε δεύτερο σερί «0-0» στη Θεσσαλονίκη και στο Χαριλάου, μετά τη «λευκή» ισοπαλία του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα και τώρα προγραμματίζει την υποδοχή του Άρη, την Τετάρτη (26/01) στη Φθιώτιδα, για τον επαναληπτικό του προημιτελικού.

Επιλέγοντας τακτική αντίστοιχη με αυτήν που εφάρμοσε στο παιχνίδι Κυπέλλου, ο Μιχάλης Γρηγορίου είδε την ομάδα του να αμύνεται συγκεντρωμένη και να επιτίθεται απειλητικά στις αντεπιθέσεις, εκεί όπου έχασε ευκαιρίες με τον Ταϊρόν και τον Μπανγκουρά. Η μεγαλύτερη φάση των Φθιωτών, ωστόσο, ήταν η κεφαλιά του ολομόναχου Γκόλεμιτς στο 25ο λεπτό, από την καρδιά της περιοχής και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Σέρβο στόπερ να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Ο Άρης απάντησε με δύο καλές στιγμές του Ιτούρμπε – η μία από απευθείας εκτέλεση φάουλ – και ένα κοντινό πλασέ του Μάνου από δύσκολη γωνία, με τη μπάλα να περνά άουτ. Ωστόσο η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου περισσότερο ευνοούσε τους φιλοξενούμενου, με τον Άρη να αδυνατεί να βρει ρυθμό και συνεργασίες και να πατήσει απειλητικά την περιοχή του Σαράνοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όχι απλώς δεν άλλαξε τίποτα, αλλά τα πράγματα ίσως να έγιναν και χειρότερα, αφού οι παίκτες των δύο ομάδων κουράστηκαν καθώς περνούσε ο χρόνος και επιδόθηκαν σε αρκετά λάθη. Ο Άκης Μάντζιος έριξε στο παιχνίδι τον Καμαρά, που «επαναπατρίστηκε» από το Copa Africa μόλις τα μεσάνυχτα της Κυριακής, καθώς και τον Ντιαγέ. Ο Άρης συνέχισε, ωστόσο, να έχει έντονο πρόβλημα δημιουργικότητας και μάλιστα η Λαμία τού υπενθύμιζε ότι πρέπει να σκεφτεί και τα μετόπισθεν, ολοκληρώνοντας δύο επικίνδυνες αντεπιθέσεις με Καραμάνο και Μπανγκουρά, αλλά αδυνατώντας να σκοράρει.

Μάλιστα, όσο σασπένς δεν είχε η αναμέτρηση σε 90 λεπτά, το βρήκε στις καθυστερήσεις, εκεί όπου οι νεοεισελθόντες για τον Γρηγορίου, Αραμπούλι και Τσούκαλος, δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του πολύ καλού Σιαμπάνη, με το 0-0 να μένει μοιραία ως τελικό αποτέλεσμα.