Ψάχνει την τρίτη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό

Έχει το πάνω χέρι ο ΠΑΟΚ

«Ραντεβού» στο γήπεδο της Τούμπας έχουν σήμερα (17/5, 20:00) ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός για την 10η αγωνιστική των Play off της Super League.

Αυτή είναι η τέταρτη συνάντηση των δύο ομάδων τη φετινή σεζόν, ενώ έπεται μία ακόμη το ερχόμενο Σάββατο (21/5), η οποία θα κρίνει τον Κυπελλούχο Ελλάδας για τη σεζόν 2021-2022.

Το πάνω χέρι τη φετινή σεζόν μέχρι στιγμής το έχει ο Δικέφαλος, ο οποίος μετράει δύο νίκες απέναντι στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ενώ έχει ηττηθεί στο Απόστολος Νικολαΐδης στο πλαίσιο του πρώτου γύρου των Play off με 2-1 σκορ. Μάλιστα, εκείνη η ήττα ήταν η πρώτη, που έκαναν οι «ασπρόμαυροι» μετά από αήττητο σερί 15 αγώνων, που έτρεχαν από τον Δεκέμβριο του 2021.

Δύο νίκες, λοιπόν, μετράει η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου απέναντι στους «πράσινους», αμφότερες στην κανονική διάρκεια. Περίπατο είχε κάνει ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στη Λεωφόρο, κερδίζοντας με 1-3, έχοντας τον Γιάσμιν Κούρτιτς πρωταγωνιστή.

Στις 6 Φεβρουαρίου 2022 ο Δικέφαλος υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο ματς του δευτέρου γύρου, πετυχαίνοντας ολική ανατροπή στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί πολύ νωρίς στον αγώνα με το γκολ του Παλάσιος, ωστόσο η ομάδα του Λουτσέσκου έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας δύο τέρματα σε δέκα λεπτά με τον Ίνγκασον και τον Σάστρε.

Την τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν στις 3 Απριλίου, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έφυγε με το «τρίποντο», διότι επικράτησε με 2-1 στην έδρα του. Βέβαια, ο Δικέφαλος είχε το… μυαλό του στο επόμενο ματς με τη Μαρσέιγ για τα προημιτελικά του Conference League.

Παρόλα αυτά, οι «ασπρόμαυροι» κυνήγησαν την ανατροπή του σκορ σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 70ο λεπτό μείωσε για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δεύτερο τέρμα μέχρι το φινάλε του ματς.

Πλέον, απομένουν δύο ακόμη «συναντήσεις», οι οποίες θα κρίνουν την τελική κατάταξη του πρωταθλήματος, αλλά και τον νικητή του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εδώ Άπελντορν: Day-5