Οδοστρωτήρας η Εθνική!

Πάτησε την Μεγάλη Βρετανία και άφησε πολλές υποσχέσεις

Η Εθνική ομάδα… σκόρπισε τη Μεγάλη Βρετανία με το εκκωφαντικό 93-71, ξεσηκώνοντας τον κόσμο που γέμισε το κλειστό της Νεάπολης και μοιράζοντας υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας στο ντεμπούτο του Δημήτρη Ιτούδη ως head coach!

Μετά το «μουδιασμένο» πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε με πατημένο… γκάζι στο δεύτερο και συνέτριψε 93-71 τη Μεγάλη Βρετανία, για να ολοκληρώσει με 3-1 την πρώτη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Το ματς

Με τους Παπαγιάννη, Αγραβάνη, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Λούντζη ξεκίνησε η Ελλάδα. Πολύ «μουδιασμένη» αρχή από τους διεθνείς, καθώς εκτός από τη νευρικότητα στην επίθεση, είχαν και κακές επιστροφές στην άμυνα, με τη Μεγάλη Βρετανία να πηγαίνει στο 1-12, στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Με την είσοδο των Γκίκα και Παπαπέτρου στο παρκέ και βελτιώνοντας την άμυνα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε σερί 8-0 (9-12). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό, με τους παίκτες του Ιτούδη να κάνουν κάποια αβίαστα λάθη που κρατούσαν μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου να ήταν στον πόντο (19-20).

Η Εθνική επέμενε άστοχα από την περιφέρεια στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους Βρετανούς να ήταν σταθερά μπροστά (21-25). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ιτούδη βρήκαν ρυθμό και με Ντόρσεϊ και Αντετοκούνμπο πήραν το πρώτο προβάδισμα (27-25), στο 15’.

Ωστόσο, η άμυνα της Ελλάδας δεν είχε το… αντίδοτο για τους Γουίλτ και Χέσον και έτσι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά (32-34), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι διεθνείς ενεργοποίησαν την καλή τους άμυνα και με τον Μποχωρίδη πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 39-38.

Με ενέργεια μπήκε η Ελλάδα στο δεύτερο μέρος, όπου με μπροστάρη τον Παπαγιάννη ξέφυγε αρχικά στο +7 (45-38). Οι Βρετανοί βρήκαν πόντους από ελεύθερες βολές, με τους παίκτες του Ιτούδη να πατούν το… γκάζι και με Αγραβάνη και Ντόρσεϊ να πηγαίνουν στο +14 (55-41), στο 25’.

Έκτοτε, η Εθνική είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να τα… περίμεναν όλα από τον Χέσον και έτσι τη διαφορά να παίρνει την… ανηφόρα και να καταλήγει στο +21 (69-48), το οποίο διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Γκίκα από το κέντρο!

Με το ίδιο πάθος μπήκαν οι παίκτες του Ιτούδη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +26 (78-52), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική πρόσφερε σκορ και θέαμα με τον Αντετοκούνμπο, διατηρούσε την διαφορά στα ίδια επίπεδα (87-62), μέχρι το 37’. Στα τελευταία λεπτά, η Ελλάδα χαλάρωσε και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 93-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71