Αλώβητος ΠΑΟΚ σε δυνατό τεστ

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε νωρίς και τελικά ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Άλκμααρ

Στην πιο δύσκολη φιλική του αποστολή μέχρι τώρα ο ΠΑΟΚ, στάθηκε αξιοπρεπώς απέναντι στην Άλκμααρ, προηγήθηκε νωρίς με 2-0 αλλά τελικά αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2. Δυο διαφορετικές ενδεκάδες εκατέρωθεν σε κάθε ημίχρονο, με τον Δικέφαλο να παίζει αναγκαστικά χωρίς καθαρόαιμο φορ στο 90λεπτο.

Η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου για τον ΠΑΟΚ είχε τον Κοτάρσκι κάτω από δοκάρια, τους Λύρατζη, Κάργας, Μιχάι και Ράφα Σοάρες στην τετράδα της άμυνας, τους Σβαμπ – Τσιγγάρα στα χαφ, μπροστά τους τον Φελίπε Σοάρες, τους Κωνσταντέλια-Τσαούση στις πλευρές και τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε το ματς ιδανικά από πλευράς αγωνιστικής συγκέντρωσης και εντυπωσιακά από πλευράς αποτελεσματικότητας. Έτσι, μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με προσωπική προσπάθεια και τελείωμα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς ενώ μερικά λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα και στην δεύτερη καλή ευκαιρία του.

Στο 13’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντέλια από αριστερά, ο Κάργας βγήκε νικητής στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 2-0, σε μια φάση που φαίνεται να παρεμβαίνει και ο Μιχάι πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Οι Ολλανδοί, μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό, κράτησαν περισσότερο στην συνέχεια την μπάλα στο πόδια τους φτάνοντας σε μια τελική προσπάθεια στο 18’ με πλασέ του Ντε Βιτ που μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Η συνεχής πίεση ψηλά της Άλκμααρ απέδωσε στο 27’. Το κλέψιμο οδήγησε σε θέση βολής τον Παυλίδη ο οποίος με σουτ μείωσε σε 1-2.

Οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ 34’. Ο Αντρίγια έκανε την σέντρα από δεξιά αλλά ο Βάινταλ μπλόκαρε την κεφαλιά του αφύλαχτου Φελίπε Σοάρες. Προς το τέλος του ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε κάπως, έτσι το σκορ έμεινε στο 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες άλλαξαν ενδεκάδες. Ο ΠΑΟΚ είχε τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Σάστρε, Ίνγκασον, Κάργα και Βιεϊρίνια στην τετράδα της άμυνα, τους Ντόουγκλας – Φ. Σοάρες (αυτός και ο Κάργας έμειναν στο σχήμα) στα χαφ, μπροστά τους τον Ντάντας, τους Τζίμα – Κουαλιάτα στις πλευρές και τον Λάμπρου στην κορυφή της επίθεσης.

Οι δυο αντίπαλοι δεν είχε την ίδια συνοχή και την ίδια ένταση στο παιχνίδι τους σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, έτσι οι καλές φάσεις έλειψαν. Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη με συχνές πιέσεις ψηλά εκατέρωθεν.

Στο 61’ μπήκαν στο παιχνίδι οι Κούρτιτς-Κουλιεράκης στην θέση των Φ. Σοάρες-Κάργα που είχαν μείνει από την αρχή στην ενδεκάδα. Ο Σλοβένος έκανε αισθητή την παρουσία του άμεσα με ένα σουτ στο 65’ που κατέληξε κόρνερ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ήταν η Άλκμααρ που βρήκε τελικά δίχτυα. Στο 72’, μετά από ωραία φάση ανάπτυξης, ο Γκρίφιθ με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν είχε κάποια σημαντική ευκαιρία, έτσι το 2-2 έμεινε το τελικό σκορ.

Γκολ: Αντρίγια Ζίβκοβιτς 5’ (σουτ), Μιχάι 12’ (σουτ) / Παυλίδης 27’ (σουτ), Γκρίφιτ 72’ (σουτ)
ΠΑΟΚ (πρώτο ημίχρονο): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Μιχάι, Κάργας, Ρ. Σοάρες, Τσινγκάρας, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Τσαούσης, Φ. Σοάρες, Α. Ζίβκοβιτς
ΠΑΟΚ (δεύτερο ημίχρονο): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Ίνγκασον, Κάργας (Κουλιεράκης 61’), Βιεϊρίνια, Ντόουγκλας, Φελίπε Σοάρες (Κούρτιτς 61’), Ντάντας, Τζίμας, Κουαλιάτα, Λάμπρου.
Άλκμααρ (πρώτο ημίχρονο): Βάινταλ, φαν Μπρεντερόντε, Χατζηδιάκος, Ντέκερ, Κέρκεζ. Κούπμαϊνερς, Μπούρμεεστερ, Έβιεν, ντε Γιονγκ, Ντε Βιτ, Παυλίδης.
Άλκμααρ (δεύτερο ημίχρονο): Βερούλστ, Μίντζο, Μπαράσι, Ντούιν, Λάντο, Ράιντερς, Μπεούκεμα, Ντε Βιτ, Γκρίφιθ, Σάουντεν.