The time is now!

Ο ΠΑΟΚ με τον κόσμο του στο πλευρό καλείται να υπερβάλει εαυτό

O ΠΑΟΚ ξεκινά τη σεζόν με έναν τελικό! Ο Δικέφαλος έκανε τη ζωή του δύσκολη και πλέον καλείται να μπει σε ένα do or die παιχνίδι πριν καλά καλά καταφέρουν οι ποδοσφαιρικές του μονάδες να γίνουν γκρουπ, να γίνουν οικογένεια. Το έγραψα και πριν το ματς της Σόφιας, η Λέφσκι είναι ένα εμπόδια, δεν έχει σημασία αν είναι μικρό η μεγάλο,  ΠΑΟΚ πρέπει να το ξεπεράσει.

Η τρικυμία ήρθε από νωρίς στην Τούμπα, η ήττα με 2-0 από τη Λέφσκι έφερε τριγμούς, γκρίνια εσωστρέφεια, απαξίωση. Όχι άδικα ως ένα σημείο, αλλά όχι και δίκαια δεδομένου πως η ομάδα ακόμα δεν έχει καταφέρει να κατανοήσει 100% τα θέλω του προπονητή της, αλλά είναι νέα σε μορφή και ηλικία.

Η αλήθεια είναι πως η Τούμπα θα παίξει μεγάλο ρόλο στην επιχείρηση ανατροπή. Όπως γίνεται κατανοητό από όλους Λουτσέσκου και παίκτες πριν και κατά τη διάρκεια του ματς θα χρειαστούν τη στήριξη και τη θετική ενέργεια όλων. Μετά το ματς, περάσει-δεν περάσει ο Δικέφαλος θα γίνει υπάρξει κριτική με καθαρό μυαλό. Ωστόσο, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει χώρος για αρνητισμό. Ο ΠΑΟΚ έχει ανάγκη από στήριξη σε αυτόν τον… τελικό που σαφώς ήρθε νωρίτερα από ότι όλοι θα περίμεναν.

Το πλάνο των δύο ομάδων είναι απλό, αλλά και σύνθετο ταυτόχρονα. Με το 2-0 στην πλάτη του οι «ασπρόμαυροι» δεν έχουν την πολυτέλεια να κάνουν παιχνίδι υπομονής. Θα μπουν με τα… μπούνια με στόχο το γρήγορο γκολ, που θα ανοίξει τον δρόμο προς την ισοφάριση και έπειτα την πρόκριση. Στόχος είναι η πρόκριση, είτε αυτή έρθει στο 5λεπτο, είτε στο 90λεπτο, είτε στην παράταση, είτε ακόμα και στα πέναλτι.

Η Λέφσκι από την πλευρά της θα κατεβάσει πεντάδα στην άμυνα. Θα κρεμαστεί από τα δοκάρια και θα προσπαθήσει να χτυπήσει στην κόντρα. Όπως ανέφερα και πιο πάνω τα πλάνα είναι φαινομενικά απλά, αλλά δεν είναι έτσι. Ο ΠΑΟΚ θέλει να μπει δυνατά στο ματς, αλλά πόσο θα αντέξει να επιτίθεται κατά κύματα; Είναι καλοκαίρι, ο ρυθμός και οι εντάσεις δεν είναι στο πικ τους. Από την άλλη η Λέφσκι ρισκάρει βάζοντας τον Δικέφαλο στην περιοχή της, αλλά θα προσπαθήσει να χτυπήσει στον κενό χώρο όπως έκανε στη Σόφια.

The time is now όπως έλεγε και το hashtag της ΠΑΕ ΠΑΟΚ πριν από σημαντικά ματς. Ο Δικέφαλος με τον κόσμο του στο πλευρό καλείται να υπερβάλει εαυτό. Δεν χρειάζεται να προκριθεί με όμορφο τρόπο, δεν χρειάζεται να είναι φαντεζί, αλλά αυτό που χρειάζεται ένα σχεδόν τέλειο ματς…