Η ανατροπή των ανατροπών! (video)

Επέτειος από την ξεχωριστή νίκη του ΠΑΟΚ επί της Σπάρτακ Τρνάβα

Σαν σήμερα πριν 25 ολόκληρα χρόνια, 12 Αυγούστου 1997, το γήπεδο της Τούμπας φορούσε πάλι την ευρωπαϊκή της στολή, ύστερα από τον τετραετή αποκλεισμό του ΠΑΟΚ, λόγω των επεισοδίων που είχαν γίνει στο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν το 1992.

Ο Δικέφαλος αντιμετώπιζε την άγνωστη για τότε ελληνικά δεδομένα την Σπάρτακ Τρνάβα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA. Όμως, τα χαμόγελα και οι χαρές για την επιστροφή των «ασπρόμαυρων» στα ευρωπαϊκά σαλόνια έσβηναν σιγά-σιγά από το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 0-3 χάρις σε δυο γκολ του Ουιλάκι (21΄, 26΄) και ένα του Λούχοβι (23΄), μετατρέποντας τους φιλάθλους στις κερκίδες σε… «αγάλματα».

Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη, όμως δεν παράτησαν το ματς, έσφιξαν τα δόντια τους και πέτυχαν κάτι που φάνταζε ακατόρθωτο. Πέτυχαν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του συλλόγου και από τις μεγαλύτερες που έχουν γίνει σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το σάλπισμα της αντεπίθεσης το έδωσε ο Θοδωρής Ζαγοράκης, όταν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 31’, μείωσε σε 1-3 και παράλληλα άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ουιλάκι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μαραγκός μείωσε στο ένα γκολ την διαφορά των τερμάτων, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ίδιος παίκτης έκανε την ισοφάριση. Οι Σλοβάκοι τα είχαν χαμένα και σίγουρα δεν είχαν προετοιμαστεί για κάτι τέτοιο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52΄ήρθε η απόλυτη ανατροπή για τον Δικέφαλο, όταν ο Κώστας Φραντζέσκος με ένα πολύ δυνατό σουτ έκανε το 4-3 με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντιδράσει σε καμία περίπτωση. Η παράσταση έκλεισε με ένα υπέροχο τέρμα του Πέρσι Ολιβάρες, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 5-3.

Με το σφύριγμα της λήξης, ο ΠΑΟΚ έγραψε μια από τις πιο «χρυσές» στιγμές στην ευρωπαϊκή του ιστορία και στο γήπεδο της Τούμπας τόνοι λατρείας ξεχείλιζαν από τους χιλιάδες φιλάθλους που ήταν παρευρισκόμενοι. Όπως είναι φυσικό, αυτή η ανατροπή μνημονευόταν και θα συνεχίσει να μνημονεύεται για χρόνια.

Η πρόκριση για την επόμενη φάση σφραγίστηκε στην Σλοβακία δυο εβδομάδες αργότερα με τον ΠΑΟΚ να νικά με 1-0 και να συνεχίζει την ευρωπαϊκή του πορεία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Ζαγοράκης, Ζαφειρίου (35′ Τουρσουνίδης), Ολιβάρες, Κολομπούρδας, Ραμπούτλα (59′ Κομίγκες), Μαραγκός, Φραντζέσκος, Νάγκμπε, Ζουμπούλης, Βρύζας (38′ Βελής).

Σπάρτακ Τρνάβα: Γιάκουμπετς, Κάρχαν, Πάβλους, Λάιτνερ, Χράμπαλ, Χόρκι, Μπάλις, Τίμκο (61′ Μάτσακ, 66′ Φορμάντο), Λούχοβι, Ουιλάκι, Τίτελ.