Κυπριακό… ντόρτι ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 4-1 της Ασντόντ στο πρώτο του φιλικό επί κυπριακού εδάφους

Δείγμα θετικό για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό επί κυπριακού εδάφους. Στο γήπεδο ΓΣΖ της Λάρνακας, ο Δικέφαλος επικράτησε με 4-1 της ισραηλινής Ασντόντ, με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να χρησιμοποιεί 22 ποδοσφαιριστές στο 90λεπτο.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στο πρώτο μέρος έχοντας τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, τους Ράφα, Νέσμπεργκ, Κάργα και Σάστρε στην τετράδα της άμυνας, του Αουγκούστο-Φιλίπε στα χαφ, μπροστά τους τον Μουργκ, στις πλευρές τους Μπίσεσβαρ-Ρικάρντο και στην κορυφή της επίθεσης τον Μπράντον.

Σε λογικά χαμηλό ρυθμό και με αρκετά λάθη κινήθηκε η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά της, με τον ΠΑΟΚ πάντως να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα, στην πρώτη αξιόλογη επίθεσή του, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 10’, ο Ρικάρντο βρήκε ωραία τον Φιλίπε που έκανε την κίνηση στο χώρο και με πλασέ έγραψε το 1-0.

Το ματς άρχισε να ζωντανεύει περισσότερο μετά το πρώτο τέταρτο, οι δυο ομάδες βρήκαν τους χώρους τους στο γήπεδο και οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν σε ένα δεύτερο γκολ στο 27’. Μετά από κάθετη πάσα του Ρικάρντο και σέντρα του Μουργκ, ο Μπίσεσβαρ δε δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα, οι Ισραηλινοί όμως είχαν απάντηση. Στο 29’, ο Μπριόν με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-1.

Η καλή κυκλοφορία της μπάλας και οι συνεργασίες έφεραν στον ΠΑΟΚ ένα ακόμα γκολ στο 34’. Ο Ρικάρντο βρήκε με κάθετη πάσα στον Ράφα, αυτός με στοχευμένη σέντρα βρήκε τον Μπράντον, και ο τελευταίος με προβολή έκανε το 3-1. Οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν ακόμα περισσότερη κατοχή της μπάλας μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να φτάσουν σε κάποιο ακόμα γκολ, έτσι το 3-1 παρέμεινε.

Με τέσσερις αλλαγές άρχισε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Σβαμπ, Ελ Καντουρί και Ολιβέιρα πήραν τις θέσεις των Κοτάρσκι, Αουγκούστο, Μουργκ και Μπράντον. Πολλές ήταν οι διαφοροποιήσεις και στην ενδεκάδα και της Ασντοντ, κάτι που επηρέασε γενικά στην εικόνα και τον ρυθμό του αγώνα.

Στο 62’ ακολούθησαν οι υπόλοιπες αλλαγές του Δικεφάλου, καθώς στο ματς μπήκαν οι Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Κουλιεράκης, Σελιμάι, Νάρεϊ, Κουαλιάτα και Κωνσταντέλιας. Στο 72’ και στο 73’, τα σουτ των Κωνστντέλια και Ολιβέιρα κατέληξαν σουτ, ενώ στο 79’ ήρθε το τέταρτο γκολ. Ο Ελ Καντουρί βρήκε τον Κωνσταντέλια, και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 4-1.

Στο 81’ ο Ολιβέιρα είχε μια διπλή τελική προσπάθεια χωρίς να βρει δίχτυα, έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε το ματς.

Γκολ: Φιλίπε Σοάρες 10’ (σουτ), Μπίσεσβαρ 27’ (σουτ), Μπράντον 34’ (σουτ), Κωνσταντέλιας 79’ (σουτ) / Μπριόν 29’ (σουτ)
Κίτρινη κάρτα: Σελιμάι 77’
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι (Ζ. Ζίβκοβιτς 46’), Ράφα (Σελιμάι 62’), Νέσμπεργκ (Μιχαηλίδης 62’), Κάργας (Κουλιεράκης 62’), Σάστρε (Βιεϊρίνια 62’), Αουγκούστο (Σβαμπ 46’), Φ. Σοάρες (Νάρεϊ 62’), Μουργκ (Ελ Καντουρί 46’), Μπίσεσβαρ (Κουαλιάτα 62’), Ρικάρντο (Κωνσταντέλιας 62’), Μπράντον (Ολιβέιρα 46’).
Ασντόντ: Ζεράφι, Μπέντζαμιν, Τσβέτκοβιτς, Χάκμον, Ζάσνο, Σαμπάγκ, Χάρους, Λέβι, Μπριόν, Αντίρ Λέβι, Μαματά.

Έκτακτο: Xάνει Ολυμπιακό ο Τάισον!

Κ19: Με… ενισχύσεις κόντρα σε Ολυμπιακό