Σαλούστρος: «Αδικήσαμε τους εαυτούς μας»

Οι δηλώσεις του Έλληνα φόργουορντ στην κάμερα του INPAOK

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν τα κατάφερε χθες (17/1) στο Βίλνιους και γνώρισε την ήττα από την Ρίτας με 82-63. Η χθεσινή ήττα σηματοδότησε και τον αποκλεισμό του Δικεφάλου από το Basketball Champions League κι έτσι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θα στρέψει την προσοχή της στις εγχώριες διοργανώσεις.

Δηλώσεις μετά το τέλος της αναμέτρησης έκανε ο Χρήστος Σαλούστρος στους εκπροσώπους του Τύπου, αναφέροντας τα αίτια, που οδήγησαν στην χθεσινή ήττα του ΠΑΟΚ.

Επιπροσθέτως, μίλησε για την επόμενη ημέρα της ομάδας, η οποία περιλαμβάνει το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Χρήστος Σαλούστρος στην κάμερα του INPAOK:

«Δεν δείξαμε αυτό που μας έφερε εδώ και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, το οποίο ήταν άμυνά μας, άσχετα αν δεχθήκαμε 40 πόντους. Μπορεί να περιορίσαμε τον Φόστερ, ωστόσο είχαμε αρκετά προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν σκοράραμε. Θεωρώ πως κάπως έτσι ήρθε η ήττα, είναι λυπηρό και είναι η δεύτερη συνεχόμενη. Αυτή είναι η αλήθεια, ήμασταν κατώτεροι των περιστάσεων και στο δεύτερο ημίχρονο με το Περιστέρι και χθες στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι. Δεν μπορούμε να κοιτάμε ημίχρονο και δεκάλεπτα, πρέπει να είμαστε 40 λεπτά συγκεντρωμένοι. Προχωράμε. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο, που ήταν για μια ακόμη φορά δίπλα μας και ταξίδεψαν από τη Θεσσαλονίκη. Το έχει κάνει από την αρχή της χρονιάς και πραγματικά μας στηρίζει. Δεν έχουμε πολλά περιθώρια, την Κυριακή έχουμε ένας ματς που θα μιλάει όλη η πόλη. Πρέπει να συγκεντρωθούμε, να ξεκουραστούμε αύριο και να προετοιμαστούμε για ένα ματς, το οποίο είναι ντέρμπι με τα όλα του. Έχουμε πει ότι η αρχή κάθε δεκαλέπτου, ειδικά το πρώτο και το τρίτο να είμαστε συγκεντρωμένοι. Φταίνε πολλά, αλλά κυρίως ότι δεν ήμασταν δυνατοί στο physical game της Ρίτας για μια ακόμη φορά και γι’ αυτό ήρθε η ήττα και αποκλεισμός».

Για τις διαδοχικές ήττες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη:

«Έχουμε παίξει με δύο πολύ καλές ομάδες (σ.σ. Περιστέρι και Ρίτας). Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει κούραση, δεν είναι δικαιολογία αυτό. Πρέπει να βασιζόμαστε στην άμυνά μας και δεν το κάναμε σε αυτά τα δύο παιχνίδια. Άμα το κοιτάξεις καθαρά ψυχρά ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Εμείς θέσαμε τον πήχη πολύ ψηλά. Όλοι μαζί έχουμε φτάσει μέχρι εδώ. Έχουμε κάνει ένα πολύ δύσκολο αγώνα μέχρι σήμερα. Οπότε υπάρχει απογοήτετυση, αλλά όταν φτάνεις να διεκδικείς την πρόκριση στο τελευταίο ματς και χάνεις από το Περιστέρι, που έχει τριπλάσιο μπάτζετ από εμάς αυτό σημαίνει κάτι στο τέλος της ημέρας. Δεν τα καταφέραμε, αλλά πρέπει να αποδεικνύεις καθημερινά τι αξίζεις και εμείς σε αυτά τα δύο παιχνίδια αδικήσαμε τους εαυτούς μας».