Λυτρώθηκε στην παράταση η Ρεάλ (videos)

Γκολ, κόκκινη και θέαμα στο ντέρμπι της Μαδρίτης

H Ρεάλ Μαδρίτης γύρισε ακόμα ένα χαμένο παιχνίδι και με γκολ των Μπενζεμά, Βινίσιους στην παράταση απέκλεισε την Ατλέτικο Μαδρίτης (3-1) και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa Del Rey.

Το έχει κάνει τόσες και τόσες φορές σε σημείο που το κάνει να μοιάζει εύκολο. Έχει γυρίσει τόσα και τόσα παιχνίδια. Έχει πάρει τόσες και τόσες προκρίσεις που έμοιαζαν χαμένες.

Αυτή η ψυχική δύναμη που έχει η Ρεάλ Μαδρίτης, αυτό το βάρος του ονόματος της λυγίζει ακόμα και σίδερα.

Για 79 λεπτά η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το τέλειο παιχνίδι μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για τον προημιτελικό του Copa Del Rey.

Είχε βρει προβάδισμα με ένα υποδειγματικό γκολ του Μοράτα, έπειτα από εκπληκτικό τρίγωνο που ξεκίνησε από τους Κόκε, Ναχουέλ Μολίνα και κατάληξε με τον Ισπανό φορ να σκοράρει σε κενή εστία (19’).

Είχε καταφέρει να αφοπλίσει όλα τα ατού της βασίλισσας, που στο πρώτο μέρος δεν είχε καν κάποια επικίνδυνη στιγμή μπροστά στην εστία του Όμπλακ.

Κι όσο κυλούσε το ματς, το 0-2 έμοιαζε πιο πιθανό σενάριο από το 1-1, με την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της.

Κι όμως, εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα, έγινε πάλι κάτι ανατρεπτικό που δεν το περίμενε κανείς. Ο Ροντρίγκο σε μία απέλπιδα προσπάθεια, πήρε την μπάλα λίγο μετά την μεσαία γραμμή, έκανε ένα σλάλομ σκιερ και περνώντας τρεις παίκτες τελείωσε την φάση με παμπόνηρο συρτό σουτ στην κλειστή γωνία του Όμπλακ για το 1-1 (79’).

Ο Γκριεζμάν σπατάλησε δεύτερη μεγάλη προσωπική ευκαιρία για να τελειώσει την πρόκριση (85’) και κάπου εκεί όλοι πείστηκαν ότι η Ρεάλ Μαδρίτης θα ακολουθήσει Μπαρτσελόνα, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Οσασούνα στην ημιτελική φάση.

Στην παράταση, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε πιο πολλές δυνάμεις, ενώ η αποβολή του Σάβιτς (99’) έγειρε την πλάστιγγα για τα καλά. Η πίεση αυξήθηκε και ο συνήθης ύποπτος έδωσε και πάλι την λύση.

Από σέντρα του Μάρκο Ασένσιο, ο Καρίμ Μπενζεμά με ψυχρή εκτέλεση έκανε το 2-1 (104’) και χάρισε την πρόκριση στους μερένγκες, που στο 121ο λεπτό βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Βινσίους, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους.