Ο Χάαλαντ σκόραρε μετά από 2,5 μήνες

Οδήγησε τη Σίτι στη νίκη κόντρα στην Έβερτον

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ βρήκε ξανά δίχτυα, μετά τον περασμένο Νοέμβριο, έδωσε τη λύση στη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε με 2-0 της Εβερτον στο «Ετιχαντ Στέιντιουμ» και την οδήγησε στην κορυφή της βαθμολογίας, στον πρώτο αγώνα της 24ης αγωνιστικής στην Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και ενδεικτικό είναι πως σε ολόκληρο το Α’ μέρος δεν είχε καν τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη όμως οι πρωταθλητές βελτιώθηκαν, με την είσοδο του Κέβιν Ντε Μπρόινε, και στο 71ο λεπτό ο Νορβηγός σταρ με δυνατό σουτ συνδέθηκε ξανά με τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ στο 85′ «καθάρισε» το ματς με το δεύτερο τέρμα του, φθάνοντας συνολικά τα 21 γκολ έως τώρα στη σεζόν, μολονότι έχει μείνει δύο μήνες εκτός γηπέδων λόγω τραυματισμού!

Η ομάδα του Μάντσεστερ, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο, «τρέχει» ένα σερί έξι επιτυχιών (το οποίο άρχισε στις 27 Δεκεμβρίου, όταν επιβλήθηκε 3-1 της σημερινής αντιπάλου της στο «Γκούντισον Παρκ») και ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης, αυξάνοντας παράλληλα την πίεση για νίκη στις συνδιεκδικήτριες του τίτλου, Λίβερπουλ και Αρσεναλ.